Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Zimą najczęściej doświadczamy, tego , że jest nam zimno, zwłaszcza od stóp.  Dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym rozwiązaniem dla zmarzluchów. Dzięki temu możesz nie tylko dodatkowo dogrzać swoje mieszkanie czy dom, ale również zmniejszyć koszty ogrzewania w domu. Jak zatem działa ogrzewanie podłogowe?

Działanie ogrzewania podłogowego

Zazwyczaj elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest instalowane jako podstawowe źródło ciepła. Dzieje się tak, ponieważ podłoga nie może nadmiernie się nagrzewać. Ogrzewanie podłogowe w skrócie składa się z układu rurek. Są one zalane w betonowej podłodze. Przez rurki ułożone na warstwie izolacyjnej ze styropianu lub pianki poliuretanowej płynie czynnik grzewczy najczęściej jest to woda albo czynnik niskokrzepnący o maksymalnej  temperaturze 25-55°C. W takim przypadku podłoga dość długo się nagrzewa, ale też długo stygnie. Jest to zaletą jak również wadą. Głównie dlatego, że  ciężko jest sterować takim układem, ale też w przypadku braku zasilania w ciepło działa jak piec akumulacyjny. Ma to swoje plusy i minusy. Na ogrzewanej podłodze możemy położyć zarówno drewno, panele jak i ceramikę. Należy jednak unikać wykładzin i dywanów, które stanowią warstwę izolacyjną.

Czy ogrzewanie podłogowe dobre jest dla alergików?

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo przyjazne dla alergików. Dzięki równemu rozkładowi temperatury ruch powietrza unoszący kurz jest ograniczony do minimum.  Niska temperatura czynnika grzewczego powoduje także mniejsze przegrzewanie powietrza, a co za tym idzie, powietrze nie jest takie suche i nie jest konieczna inwestycja w nawilżacz powietrza.

Jeżeli chcemy solidne ogrzewanie podłogowe i na lata to przede wszystkim odpowiednie są wylewki anhydrytowe, cementowe wylewki samopoziomujące grubowarstwowe oraz cementowe podkłady o podwyższonej elastyczności. Po tego typu działaniach ogrzewanie można włączyć nie wcześniej niż po upływie trzech tygodni. Dlaczego tak późno? Ponieważ przez ten czas będzie miało miejsce tak zwane sezonowanie podkładu. Po nim musi nastąpić etap wygrzewania.


Wróć na bloga