Panele czy parkiet — na co się zdecydować?

Podczas wykańczania mieszkania ważnym elementem jest podłoga. Odgrywa ona znaczącą rolę w aranżacji wnętrza, jednak przede wszystkim musi być wytrzymała, odporna na ścieranie i zarysowania, by mogła jak najdłużej służyć domownikom. Te czynniki są zależne od materiału, z którego jest wykonana. Od lat zainteresowaniem cieszą się parkiet i panele. Które rozwiązanie jest lepsze?

Panele i parkiet — porównanie

Układanie paneli i parkietu może nastręczać wiele trudności. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoje plusy i minusy.

Plusem zdecydowania się na panele jest łatwość i szybkość ich montażu. Potrzebują jednak gładkiego i wypoziomowanego podłoża. Nierówne – może doprowadzić do pęknięcia ich połączeń. Kroki stawiane na panelach dają charakterystyczny odgłos stukania. Aby chodzenie po podłodze było ciche, trzeba układać ją na specjalnych podkładkach. Do minusów paneli zalicza się osadzanie kurzu oraz to, że nie są odporne na wilgoć. Niewątpliwą zaletą jest niepodatność na nacisk i ścieranie dzięki powłoce z laminatu.

Z kolei układanie parkietu bez pomocy fachowca może okazać się niemożliwe, co pociąga za sobą koszty. Parkiet wykonuje się z drewna litego, z takich gatunków jak buk, dąb, klon i drzewo egzotyczne. Zapewnia mu to trwałość i wysoką odporność. Niestety, niektóre gatunki drewna mogą zmieniać barwę pod wpływem słońca. Z racji tego, że parkiet jest wykonany z surowca naturalnego, reaguje na temperaturę i wilgotność powietrza. Jego atutem są wysokie parametry izolacyjne. Dzięki temu, że delikatnie ugina się pod ciężarem stóp, skutecznie tłumi odgłos kroków. Istnieje ryzyko, że z upływem lat podłoga może rozsychać się i skrzypieć. Nawierzchnia parkietu drewnianego nadaje się do wielokrotnego odnawiania dzięki lakierowaniu, ale wymaga wcześniejszej konserwacji w celu uodpornienia na czynniki mechaniczne. Pielęgnować należy go przy użyciu małej ilości wody.


Wróć na bloga